Zaloguj przez serwis społecznościowy:

EgzoFit szklarnia + ogród

EgzoFit szklarnia + ogród

Postprzez EgzoFit.pl » niedziela, 26 kwietnia 2015, 12:21

Pracę związane z założeniem szklarni tropikalnej powoli mają się ku końcowi dlatego postanowiłem założyć własny wątek o moich roślinach.
Najpierw zdjęcia szklarni, która praktycznie jest już w 90% wykonana. Szklarnia o powierzchni 18m2, wymiary 3x6x2,6 w kalenicy. Z zamontowanym systemem ogrzewania, piec typu koza. Ścieżki betonowe, na razie rośliny są cieniowane z góry na 1/2 powierzchni dachu agrowłókniną 50g/m2 dodatkowo południowa ściana jest cieniowana dzianiną 30%, bo nieźle mi przypalało rośliny. W trakcie okresu wegetacyjnego południową ścianę częściowo przysłoni już kiełkujący topinambur dodatkowo posadziłem Canny w odmianie Stuttgart, które będą tworzyły półcień także myślę że w czerwcu lipcu dzianina nie będzie już potrzebna.

Wszystkie rośliny w szklarni rosną posadzone prosto w grunt na zimę będę wykopywał. Jedynie duży egzemplarz filodendrona, monstera, skrzydłokwiat 'Sensation' zadołuję w donicach z uwagi na szybki przyrost długich i grubych korzeni podporowych, które przy wykopywaniu mógłbym silnie naruszyć.
Planuję jeszcze dosadzić mniejszy egzemplarz Musa basjoo i E. v. 'Maurelli' , który jest dość osłabiony. Mam nadzieję, że w szklarni urośnie chociaż na te 2 m jak myślicie :D
Rośliny dogrzewam w chłodne dni , także temperatura powyżej 20 stopni jest tam na okrągło, szczególnie ważna dla mnie jest temperatura gleby bo to ona warunkuje dobre i szybkie ukorzenienie się posadzonych bulw colocasi, cann itp.
Kilka zdjęć rośliny przed posadzeniem.
Załączniki
2015-04-25 15.32.41.jpg
ogrzewanie
2015-04-25 15.32.41.jpg (353.57 KiB) Przeglądane 2968 razy
2015-04-25 15.32.30.jpg
.
2015-04-25 15.32.30.jpg (399.32 KiB) Przeglądane 2968 razy
2015-04-25 15.32.56.jpg
szklarnia przed posadzeniem
2015-04-25 15.32.56.jpg (362 KiB) Przeglądane 2968 razy
Avatar użytkownika
EgzoFit.pl
Ciekawy/a roślin
 
Posty: 85
Dołączył(a): środa, 12 lutego 2014, 17:58
Lokalizacja: Wrocław

Wpisz NP: borówka i kliknij-Wyszukaj. Zachęcamy do pisania nowych tematów. Kontakt-KLIKNIJ TU

Avatar użytkownika
polecamy
Użytkownik

Re: EgzoFit szklarnia + ogród

Postprzez orestes » niedziela, 26 kwietnia 2015, 15:26

Czyli zrobiłeś zwykłą szklarnię do uprawy roślin tropikalnych w sezonie wegetacyjnym. Szklarnia tropikalna to taka, w której rośliny rosną cały rok, w której temperatura utrzymywana jest wysoka, niezależnie od pory roku.
Moim zdaniem, jeśli masz zamiar rośliny wykopywać, posadź je w ażurowych donicach. Po wykopaniu chociaż część korzeni nie będzie uszkodzona. Inaczej je zamęczysz. Ale zależy to też od tego jakie to rośliny.
Przy tych wymiarach szklarni nie sadziłbym bananowców typy basjoo czy ensete. Są one za duże. Roślinom będzie ciasno jak w komunikacji miejskiej o poranku. Bananowce karłowe jak najbardziej się nadają.
Do zacienienia użyłbym szybko rosnącego pnącza jak rdest auberta czy męczennica. Oczywiście trzeba je trzymać w ryzach, żeby nie wyszła ciemnia.
orestes
 

Re: EgzoFit szklarnia + ogród

Postprzez EgzoFit.pl » niedziela, 26 kwietnia 2015, 16:46

Podobnie jak Ty Marcin pomyślałem, dlatego jak wcześniej pisałem rośliny, które w sezonie tworzą bardzo grube i długie korzenie nie sadziłem bez donic prosto w grunt, a jedynie dołowałem. Tak postąpiłem np. z filodendronem podwójniepierzastym, czy monsterą dziurawą. Jednak np. rośliny o zwartych bryłach jak np. Kalatea, skrzydłokwiat można sadzić prosto w grunt bo po wykopaniu zachowują się bardzo ładnie, nie rozrastają się leptomorficznie, tylko pachymorficznie więc i korzenie nie będą wyrastać na pół metra od rośliny. Co tyczy się bananowców to posadzę jedynie bardzo małe sztuki i dosyć wymęczone zimowaniem aby ładnie w szklarni odbiły i oczywiście tylko na jeden rok, aby podgoniły wzrost. Basjoo ma jakieś 1,3 m a maurelli niecały metr także to malutkie roślinki.
Co tyczy się pnączy to aubert to demon, więc go nie będę sadzić, myślałem o passiflorze, ale mrozoodporna jest chyba tylko ta błękitna? Nie znam się na tym tak dobrze jak znasz odpowiednie gatunki do warunków takich jakie mam w tej szklarni to proszę doradź coś. Posadziłem też kokornaka i chyba dokupię jeszcze ze 2-3 sadzonki aby tworzył ładne tło i aby rozrastając się np. z bluszczem o dużych liściach tworzył warunki pół cieniste. Ogrzewanie mam przytwierdzone do płyt betonowych śrubami 13 (nie wiem czy było to widać), bo rumuńce kradną jak... xD więc opalać mógłbym tam cały rok, ale wiadomo jak to jest. Jakbym wiedział że zima co roku będzie taka łagodna jak w ubiegłym to może i bym się skusił. Rośliny posadzone bezpośrednio w grunt to najczęściej kolokazje, alokazje, canny, cantadeskie, eukomisy , brugmansie, dosadzę chyba jeszcze jakieś begonie, na pewno trzykrotki jako rośliny jednoroczne o bardzo szybkim przyroście, chociaż niektóre( nie mówię o leśnej, czy andersona) przezimowały, ale słabo odbijają na przyszły rok. Bardzo bym chciał mieć w tej szklarni posadzoną Colocasie 'Thai Giant', ale to może jak Będziesz mieć możliwość sprowadzenia :D
Avatar użytkownika
EgzoFit.pl
Ciekawy/a roślin
 
Posty: 85
Dołączył(a): środa, 12 lutego 2014, 17:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: EgzoFit szklarnia + ogród

Postprzez orestes » niedziela, 26 kwietnia 2015, 16:54

Pnącze do zacienienia posadź na zewnątrz. Sadzenie wewnątrz mija się z celem bo może i zacieni ale temperatury w bardzo upalny dzień nie obniży nawet o 1 stopień.
Jest sporo dość mrozoodpornych męczennic. Najlepsza Passiflora incarnata, ale rozrasta się jak perz i może zachwaścić szklarnię. Błękitna ma szansę przezimować wewnątrz.
Dalej uważam, że te bananowce to kiepski pomysł. Przy stałej temperaturze będą nieprzerwanie i bardzo szybko rosły i może pojawić się problem.
orestes
 

Re: EgzoFit szklarnia + ogród

Postprzez EgzoFit.pl » poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 15:42

Nie chodziło mi o obniżanie temperatury od tego mam system do zamgławiania, chodziło mi właśnie o rośliny ładnie pasujące swoim tropikalnym pochodzeniem jak passiflora czy kokornak, które stworzą warunki pół cieniste, a przy takich szansa na poparzenie maleje. Sławek uprawiał basjoo u siebie w szklarni a w zeszłym roku wsadził w to miejsce glaucum, ma sporo niższa szklarnię od mojej i jego bananowce dopiero pod koniec sezonu dorastały do rozmiarów wysokości szklarni więc myślę że dadzą radę. Czyli mówisz Marcin, że incarnata jak najbardziej sobie poradzi i będzie szybko rosła? Myślałem też nad posadzeniem wewnątrz aktinidii chińskiej, aby mieć za jakiś czas może pojedyncze owoce prawdziwego kiwi.
Avatar użytkownika
EgzoFit.pl
Ciekawy/a roślin
 
Posty: 85
Dołączył(a): środa, 12 lutego 2014, 17:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: EgzoFit szklarnia + ogród

Postprzez Stalewiak » poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 17:02

Egzo pokaż tego maurelego ledwo żyjącego to ci powiem ile by mógł w takiej szklarni rosnąć . Chciał bym jeszcze zobaczyć w całości szklarnie i jak długi słońce do niej dociera, jakie masz przewiewy? okna otwierane czy drzwi na przelot ?
Obrazek
1: Moja amatorska uprawa na https://www.youtube.com/user/stalewiak
2:O nadwyżki roślin z ogrodu pytajcie na [email protected]
3: Moja Społeczność na --- https://www.youtube.com/user/stalewiak/community
Avatar użytkownika
Stalewiak
Admin zwykły prosty człowiek :)
 
Posty: 4860
Obrazy: 1542
Dołączył(a): piątek, 14 września 2012, 08:50
Lokalizacja: Okolice Malborka

Re: EgzoFit szklarnia + ogród

Postprzez orestes » poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 22:35

Zamgławiać chcesz by obniżyć temperaturę? To pomyśl- na zewnątrz 35 stopni i słoneczko grzeje. Włączasz wodę i rośliny mokre. Efekt- poparzone liście. Pracowałem w gospodarstwie szklarniowym. Co roku winorośl miała poparzone liście bo akurat rosła przy przeciekającej rurze.
Obniża się temperaturę intensywnym wietrzeniem i polewaniem wodą podłogi/ścieżki, szyb.
Męczennica błękitna obrośnie szklarnię w oka mgnieniu. P. incarnata nie wiem jak jest bo na razie ją testuję. Kiwi wymaga ogromnej szklarni i bardzo silnych podpór- nie polecam.
orestes
 

Re: EgzoFit szklarnia + ogród

Postprzez EgzoFit.pl » środa, 29 kwietnia 2015, 16:11

Sławek słońca mam aż za wiele bo szklarnia usytuowana jest w najbardziej słonecznym miejscu na ogrodzie. Orientacja wschód- zachód, więc południowe słońce świeci tam maksymalną ilość czasu, dlatego muszę szklarnie i tunel ustawiony identycznie obok cieniować. Mam przewiew na przestrzał po przekątnych są zamontowane okna uchylne, do tego drzwi z podwójnej foli (w dni zimne cieplej), w momencie kiedy otworzyłbym na raz dwa okna i drzwi to przewiew mam aż za duży, bo w krótkiej chwili wilgotność mi maleje z 90 % do około 70 % i widać to po liściach np. Calathea. Dlatego muszę utrzymywać stałą wysoką wilgotność powietrza i zgadza się Marcin leje wodą po betonowych ścieżkach i po szybach a dodatkowo zraszam rośliny, jednakże możliwe jest to tylko wtedy gdy na dachu znajduje się cieniówka inaczej wiadomo krople wody działają jak soczewki.
Co do bananowca to e. v. maurelli wyglądają tak. (PS: nie wiem dlaczego ale zdjęcia mi obróciło)
Załączniki
t2.jpg
maurelli silniejszy
t2.jpg (243.86 KiB) Przeglądane 2928 razy
t1.jpg
maurelli słabszy
t1.jpg (245.27 KiB) Przeglądane 2928 razy
t4.jpg
widok na szklarnię
t4.jpg (270.67 KiB) Przeglądane 2928 razy
t3.jpg
widok na szklarnię w środku
t3.jpg (258.87 KiB) Przeglądane 2928 razy
Avatar użytkownika
EgzoFit.pl
Ciekawy/a roślin
 
Posty: 85
Dołączył(a): środa, 12 lutego 2014, 17:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: EgzoFit szklarnia + ogród

Postprzez Stalewiak » środa, 29 kwietnia 2015, 16:56

To są za duże bananowce aby sadzić je w szklarni . W wakacje już będą dotykać dachu tak wiec nie sadz ich tam lepiej :)

Górną część szklarni masz też szklaną tak ? Ja mam w koło szyby i nic mi ni przypala tyle że ja mam dach foliowy i od strony wschodniej folia jest na przodzie z metr na boku i tym dalej w tył to mniej tej foli na boku :)

Zdjecia to nie wiem czemu bokiem c wyszły, mnie tak sie nigdy nie udało ;) Jak dodaje sie do galerii na str głównej to tam mozna obracac ale tutaj na forum nie ma takiej opcji
Obrazek
1: Moja amatorska uprawa na https://www.youtube.com/user/stalewiak
2:O nadwyżki roślin z ogrodu pytajcie na [email protected]
3: Moja Społeczność na --- https://www.youtube.com/user/stalewiak/community
Avatar użytkownika
Stalewiak
Admin zwykły prosty człowiek :)
 
Posty: 4860
Obrazy: 1542
Dołączył(a): piątek, 14 września 2012, 08:50
Lokalizacja: Okolice Malborka

Następna strona

Powrót do Mój ogród

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

  • Najnowsze tematy
  • Popularne tematy
 
 
 
cron

Oficjalny kanał youtube ciekawych roślin.
Forum ogrodnicze ciekawe rośliny
KONTAKT [email protected] Nasze ogrody itp