Zaloguj przez serwis społecznościowy:

Jak uprawiać Papaje, uprawa papaji, zimowanie,temperatura

Zwalczanie szkodników, rozmnażanie roślin, inne

Jak uprawiać Papaje, uprawa papaji, zimowanie,temperatura

Postprzez woldemor » poniedziałek, 12 października 2015, 17:13

Troche o papaji.

PAPAJA
Melonowiec właściwy (Carica papaya L.), potocznie nazywany papają. Pochodzi z Ameryki Południowej obecnie uprawiany w rejonach tropikalnych. Bylina o drzewiastym pokroju osiągająca do 10m wysokości. Owoce gruszkowate o długości do 40 cm i średnicy do 30 cm kiedy dojrzewają zmieniają kolor z zielonego na żółty lub pomarańczowy. Wytwarza się z nich marmoladę, napoje alkoholowe oraz konserwuje w puszkach bądź zjada na surowo. Miąższ owocu jest jadalny, bogaty w witaminy C, A a także w glukozę, fruktozę, sacharozę i karoteny.

Uprawa

A więc tak, jak ktoś może widział moje zdjęcia papaji i czytał posty to wie że nie szedłem na łatwizne i nie kupowałem sadzonek tylko sam je wyhodowałem. Wielu zapalonych polskich ogrodników zaczynało swoją przygode z papajami ale z braku wiedzy polegali, gdyż ich siewki padały po wypuszczeniu pierwszego liścia głównego.
Ja osobiście kupiłem owoc w biedronce (był bardzo dojrzały), wydarłem pestki i od razu do ziemi na głębokość około 0,5cm.
Ziemi której używałem to "ziemia uniwersalna" o około 6pH.
pierwsze siewki schodziły po 2 tygodniach ale ostatnie nasiona kiełkowały nawet po 2 miesiące od posadzenia, także lepiej posadzić od razu kupe nasion by tyle nie czekać.
Doniczka na paraped od południowej strony i folia/reklamówka foliowa na góre.
Jak miały około 5-7cm(oczywiście cały czas pod folią) pasowało by je porozsadzać do osobnych doniczek.
Jak miałem porozsadzane to przykrywałem obciętymi butelkami lub dużymi plastikowymi kubkami. (Oczywiście wietrzenie kilka razy dziennie, bo zbiera się na ściankach butelki para i się skrapla, więc lepiej zdjąć butelke i wytrzeć od środka tą wode co się zdromadziła.)
Nie wolno zostawiać wtedy papaji bez przykrycia bo padnie w przeciągu kilku godzin( liście zaczynają się marszczyć i odpadać).
Nie należy przesadzać z podlewaniem bo to źle wpływa na system korzeniowy papaji.
Jak osiągnie wysokość około 15cm wzwyż można zdjąć butelkę i bez obaw zostawić (najpierw zaczynają liście usychać ale to kilka tylko(te stare) potem trzeba je oderwać i już nic jej nie grozi/ jak jest już starsza sadzonka to lepiej znosi zmiany warunków pogodowych)
Można oczywiście przesadzić już duże sadzonki do większych doniczek.
I ja już wtedy stosowałem inną metode.===> Na spód doniczki sypiemy żwir(najlepiej taki średniej wielkości/to dla lepszej przepuszczalności wody) potem można 1cm piasku ale nie jest to konieczne, i na koniec normalna ziemia- pH najlepiej nie większe niż 6,5 bo może być wtedy zbyt kwaśna ziemia.
Potem według uznania trzymać pod butelką czy nie, ale wiecznie tego nie można robić, bo potem trudno będzie metrową butelke znaleźc. :D
Chyba to tyle, najważniejsze to żeby nie przelewać i zraszać liście ze 2 razy na dzień. W lecie nie lubi stać w pełnym słońcu, Optymalna temperatura to minimum 15 stopni ale moje Papaje znoszą nawet -1/0 stopni.

Koniec :D
woldemor
Owocowy fan

Wpisz NP: borówka i kliknij-Wyszukaj. Zachęcamy do pisania nowych tematów. Kontakt-KLIKNIJ TU

polecamy
Użytkownik

Powrót do Poradniki, ogólna pomoc, inne