Zaloguj przez serwis społecznościowy:

Podłoże do cytrusów

:cytryna --> meyera, skierniewicka, cedro maxima, grapefruit, kumquat fortunella margarita, lima rossa citrus, lima rangpur, lima papeda itp.

Podłoże do cytrusów

Postprzez Kamilonso » poniedziałek, 18 lutego 2019, 21:15

Witajcie,

Ostatnio przeszukuję internet w poszukiwaniu przepisu na podłoże do roślin cytrusowych, ale także granatów, czy innych roślin o podobnych wymaganiach co do ziemi. Nie znalazłem tutaj podobnego tematu, a chciałbym na początek zapytać Was, jakiej ziemi używacie, sklepowej, sprzedawanej w workach, a może tworzycie własne mieszanki?

Ja od kilku lat używam ziemi do cytrusów firmy COMPO SANA. Podłoże dość lekkie, nie zbija się. Nie zatrzymuje wody, także w doniczce nie tworzy się bagienko, a dla cytrusów to bardzo ważne. Zawsze dodaję do tej ziemi jeszcze nieco piasku. Takie gotowe podłoża sprawdzają się dobrze, ale w mniejszych uprawach. Dla mnie kupowanie wielu worków do dużych cytrusów (a zamierzam zdobyć jeszcze kilka) mija się z celem z ekonomicznego punktu widzenia. Dlatego w tym sezonie chciałbym przygotować własną mieszankę o podobnych właściwościach, której mógłbym używać przez lata.

Myślałem o połączeniu takich składników:
- Torf kwaśny, w kilku miejscach polecany był naturalny torf włóknisty (chyba stosuje się go przy oczkach wodnych), ale znalazłem póki co jedynie oferty internetowe w ilościach hurtowych (np torf kwaśny firmy Kronen, opakowanie 200l). Słyszeliście o takim? A może nada się taki zwykły torf ogrodniczy kwaśny z OBI?
- Kora sosnowa o najmniejszej frakcji (max 10mm)
- Piasek (gruby, budowlany), ewentualnie w połączeniu z perlitem.

Zmieszałbym je w proporcjach 1:1:1 i przykładowo dołączył coś typu ziemia kompostowa, obornik granulowany itp. Ciekawy jestem jak wyszłaby przepuszczalność takiej mieszanki oraz PH. Co o tym sądzicie?
Kamilonso
Ciekawy/a roślin

Wpisz NP: borówka i kliknij-Wyszukaj. Zachęcamy do pisania nowych tematów. Kontakt-KLIKNIJ TU

polecamy
Użytkownik

Re: Podłoże do cytrusów

Postprzez Tera » wtorek, 19 lutego 2019, 16:43

Ja używam włókno kokosowe lub ziemia do kwiatów
Cytrus
Tera
Ciekawy/a roślin

Obrazy: 10

Powrót do Cytrusy