Zaloguj przez serwis społecznościowy:

Mandarynka czerwona rosso uprawa, podlewanie , forum ogr.

Re: Mandarynka czerwona rosso uprawa, podlewanie , forum ogr

Postprzez woldemor » sobota, 20 października 2018, 00:56

Jeżeli posadziłeś również tą małą sadzonkę do 90L kastry to źle zrobiłeś.
woldemor
Owocowy fan

Wpisz NP: borówka i kliknij-Wyszukaj. Zachęcamy do pisania nowych tematów. Kontakt-KLIKNIJ TU

polecamy
Użytkownik

Postprzez michal88i » sobota, 20 października 2018, 15:06

Miałem wolną kastrę, a poza tym chyba lepiej jeżeli roślina ma więcej miejsca na korzenie niż mniej. Większa donica zawsze będzie lepsza niż mniejsza. Mam spokój na kilka dobrych lat zanim się w niej zakorzeni.
michal88i
Rozkręcam się

Postprzez woldemor » sobota, 20 października 2018, 19:26

Ta i bardzo łatwo ją przelać, bo ma małe korzenie żeby z takiej powierzchni wode pobierać.
woldemor
Owocowy fan

Postprzez Zielony » niedziela, 21 października 2018, 13:25

Witam
Rzeczywiście sadząc roślinkę z małym systemem korzeniowym do tak dużej donicy spowoduje utrudnienia w jej odpowiednim podlewaniu.
I tak masz rację lepiej żeby roślinki miały więcej miejsca na korzonki niż mniej. Biorąc teraz pod uwagę że rośliny będą zimowały lepiej by było taką małą sadzonkę dać jednak do ciut większej doniczki od tej poprzedniej, dzięki temu będzie łatwiej na czas spoczynku mandarynki łatwiej ją doświetlić a przy zimowaniu cytrusów jest to bardzo ważne. No i zdecydowanie łatwiej będzie kontrolować ilość wilgoci podłoża.
A w tą dużą kastrę przesadzić dopiero kiedy zacznie się sezon :)
Taki zabieg powinien zdecydowanie ułatwić przezimowanie rośliny, a i w nowym sezonie roślinka będzie miała pełen luz blus na rozrost korzonków.

Michal88i odnosząc się do twojego spokoju na kilka lat jeśli chodzi o przesadzanie, to mogę się jedynie odnieść że niestety nie wiem w jakim tempie rozrastają się korzonki właśnie twojej mandarynki, ale jak patrze na swoje cytrynki skierniewickie to nawet mała sadzonka w dobrym podłożu jest wstanie w pełni zarosnąć w ciągu 3 max 4 lat taką kastrę 90 litrową.
Pozdrawiam
Zielony
Zielony
Zielony

Postprzez michal88i » niedziela, 21 października 2018, 21:26

woldemor napisał(a):Ta i bardzo łatwo ją przelać, bo ma małe korzenie żeby z takiej powierzchni wode pobierać.

Co??? Chcesz powiedzieć, że łatwiej przelać roślinę w kastrze niż w dużo mniejszej donicy? Ja i tak podlewam przy jej pniu więc woda wsiąka w jej korzenie. Nie leję wody po obrzeżach gdzie nie ma jeszcze korzeni. I nie leję nie wiadomo ile wody. Do tego nie ma uniwersalnej ziemi, która jest mało przepuszczalna, a kompostownik, który jest bardzo dobrze przepuszczalny i korzenie nie gniją.

Zielony napisał(a):Witam
Rzeczywiście sadząc roślinkę z małym systemem korzeniowym do tak dużej donicy spowoduje utrudnienia w jej odpowiednim podlewaniu.
I tak masz rację lepiej żeby roślinki miały więcej miejsca na korzonki niż mniej. Biorąc teraz pod uwagę że rośliny będą zimowały lepiej by było taką małą sadzonkę dać jednak do ciut większej doniczki od tej poprzedniej, dzięki temu będzie łatwiej na czas spoczynku mandarynki łatwiej ją doświetlić a przy zimowaniu cytrusów jest to bardzo ważne. No i zdecydowanie łatwiej będzie kontrolować ilość wilgoci podłoża.
A w tą dużą kastrę przesadzić dopiero kiedy zacznie się sezon :)
Taki zabieg powinien zdecydowanie ułatwić przezimowanie rośliny, a i w nowym sezonie roślinka będzie miała pełen luz blus na rozrost korzonków.

Michal88i odnosząc się do twojego spokoju na kilka lat jeśli chodzi o przesadzanie, to mogę się jedynie odnieść że niestety nie wiem w jakim tempie rozrastają się korzonki właśnie twojej mandarynki, ale jak patrze na swoje cytrynki skierniewickie to nawet mała sadzonka w dobrym podłożu jest wstanie w pełni zarosnąć w ciągu 3 max 4 lat taką kastrę 90 litrową.
Pozdrawiam
Zielony

Witaj
Tak jak wyżej napisałem. Wodę leję zaraz przy pniu małą ilością raz w tygodniu. Nie ma szans, aby korzenie zgniły. Ziemia to sam kompost, zero ziemi uniwersalnej, która nie jest przepuszczalna i korzenie łatwo w niej gniją.
Dodam, że mandarynka jest w zimniejszym pomieszczeniu gdzie temperatura wynosi w zimie 12-15 stopni. A jak wiemy gdy jest zimno to podlewamy bardzo mało.

A ja czytałem niejednokrotnie na forach o cytrusach, że ich system korzeniowy rozrasta się bardzo powoli. 90 litrów to sporo ziemi myślę, że spokojnie na 6-8 lat jest spokój.
michal88i
Rozkręcam się

Postprzez michal88i » poniedziałek, 4 lutego 2019, 15:32

Clementine Rubino Rosso przeprowadzam eksperyment z wymuszeniem kwitnienia. Sposób z jabłkami tak jak w przypadku ananasa. Mała sadzonka ma się dobrze. Na kaloryferze mam kolejną zaszczepioną i właśnie wypuszcza nowy przyrost znaczy zraz się przyjął.

IMG_20190204_142528.jpg
IMG_20190204_142528.jpg (55.1 KiB) Przeglądane 53 razy

IMG_20190204_142540.jpg
IMG_20190204_142540.jpg (53.6 KiB) Przeglądane 53 razy

IMG_20190204_142752.jpg
IMG_20190204_142752.jpg (96.77 KiB) Przeglądane 53 razy

https://www.facebook.com/palmyroztocze/
michal88i
Rozkręcam się

Postprzez maciofacio » poniedziałek, 4 lutego 2019, 17:27

Witaj
Nie wiem czy wiesz, ale trik z jabłkiem przy wymuszaniu kwitnienia sprawdza się tylko u roślin monokarpicznych do których należy m. in. ananas. Cytrusy to rośliny polikarpiczne. Etylen, który wydzielają jabłka powoduje starzenie rośliny, dlatego działa to na ananasa, który kwitnie pod koniec swojego życia. Etylen zastosowany u roślin polikarpicznych może spowodować jedynie opadnięcie liści oraz zahamowanie procesów życiowych.
maciofacio
Piszę coraz więcej

Obrazy: 2

Postprzez michal88i » poniedziałek, 4 lutego 2019, 20:44

maciofacio napisał(a):Witaj
Nie wiem czy wiesz, ale trik z jabłkiem przy wymuszaniu kwitnienia sprawdza się tylko u roślin monokarpicznych do których należy m. in. ananas. Cytrusy to rośliny polikarpiczne. Etylen, który wydzielają jabłka powoduje starzenie rośliny, dlatego działa to na ananasa, który kwitnie pod koniec swojego życia. Etylen zastosowany u roślin polikarpicznych może spowodować jedynie opadnięcie liści oraz zahamowanie procesów życiowych.

Przeczytaj sobie ten temat: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... &start=602
Parę osób wypróbowało ten sposób i zakwitły im cytrusy. Myślę, że warto zaryzykować.
Jeśli zauważę wzmożone wypadanie liści, zamieranie pędów to zaprzestanę eksperymentu.
michal88i
Rozkręcam się

Poprzednia strona

Powrót do Mandarynki/Kalamondyny